Rebelie restaurací pokračuje. Majitel Malého Janka zve v pátek politiky na oběd, zavřít nehodlá

Majitel pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček (bývalý politik ODS, pozn. red.) nechá v pátek svou restauraci otevřenou navzdory pondělnímu rozhodnutí vlády. Kabinet rozhodl, že od pátku začnou v ČR platit přísnější protiepidemická opatření, která zahrnují i povinnost zavření restaurací. Janeček zve všechny současné i bývalé politiky v pátek ve 12:00 na oběd, aby se podívali na dopad koronavirových opatření a probrali s ním současnou situaci, řekl ve středu.


„Zveme politiky, senátory, poslance napříč všemi politickými stranami, aby se přišli podívat, samozřejmě za přísného dodržování hygienických pravidel, co způsobují vládní balíčky. Doufám, že najdou odvahu a přijdou,“ řekl Janeček, který byl v minulosti členem ODS a mezi lety 2008 a 2010 měl poslanecký mandát. Přijít mohou také vládní úředníci, kteří se podílejí na tvorbě opatření či přípravě kompenzačních balíčků.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) ČTK napsal, že do restaurace na oběd nepřijde. „Mám Sněmovnu, ale i tak bych se nezúčastnil. V rámci hotelů a restaurací jednáme s jejich zastřešující organizací, a to s Asociací hotelů a restaurací. Jednání jsou tvrdá, ale konstruktivní, nejde jim o zviditelnění, ale o výsledek,“ uvedl.

Asociace se podle něj podílela i na přípravě kompenzačního balíčku pro gastronomické provozy a hotely ve výši deseti miliard korun.

Janeček je členem výzvy Chcípl PES, která protestuje proti vládním opatřením. Jan Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že přímo pozvání nedostal, ale pokud dorazí, rád jej přijme. „Protože osobně chápu obtížnou situaci nejen v gastro sektoru, ale i v jiných oblastech, které jsou postiženy vládními opatřeními a nemají vůbec adekvátní kompenzaci a pomoc od vlády,“ napsal ČTK. eček v minulosti například nechal svou restauraci otevřenou i po 20:00, což byla zavírací hodina určená právě vládními opatřeními.

Mluvčí ODS Václav Smolka uvedl, že nemá informace o tom, zda se někdo z občanských demokratů akce zúčastní. Předseda Pirátů Ivan Bartoš věří, že majitel restaurace Janeček vidí opoziční práci jeho strany. Zmínil například, že se jeho straně podařilo dotlačit vládu, aby přestala diskriminovat maloobchod.

Janeček je členem výzvy Chcípl PES, která protestuje proti vládním opatřením. Janeček v minulosti například nechal svou restauraci otevřenou i po 20:00, což byla zavírací hodina určená právě vládními opatřeními.

Protest v Teplicích
Také teplický pivovar Monopol bude dál protestovat proti vládním nařízením spojeným s pandemií. Majitelka Gabriela Schönbauerová řekla, že spravedlivou formou kompenzací pro všechny je kompenzovat tržby z let minulých.

Forma protestu bude podle Schönbauerové spíše na bází vyjednávání s vládou. „Je to o tom, aby se (vláda) zamyslela nad tím, že je to (kompenzace) neúplné,“ řekla. Restaurace, které se k protestu připojí, budou podle ní zavírat ve 22:00, ty, které mají obavy kvůli konfrontaci s policií, vyzývá majitelka alespoň k vyvěšení státní vlajky.

Vláda schválila program COVID gastro, ve kterém na každého zaměstnance poskytne provozovatelům 400 korun za každý den uzavření od 14. října do 31. prosince. Pro průměrný provoz tento program podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy představuje kompenzaci asi deset až 15 procent z obratu. S programy Antivirus a COVID nájemné se tak český hospodský dostane na úroveň náhrady zhruba 30 až 40 procent obratu, dodal.

„Ten, kdo byl poctivý, pomoc dostane, kdo šidil, má smůlu. Konečně se EET může projevit jako účinný nástroj,“ uvedla k svému návrhu kompenzovat tržby Schönbauerová. Stoprocentní kompenzace mezd je podle ní v pořádku, ale chodí až s dvouměsíčním zpožděním. Kritizuje ale COVID gastro. „Dvě a půl miliardy pro segment, který zaměstnává statisíce lidí, versus 15 miliard populistického daru ve formě rouškovného,“ uvedla Schönbauerová.

Kompenzace nájemného v plné výši podle ní může pomoct pouze v případě, že není provozovatel podniku ve vlastních prostorech. „Mají (majitelé ve vlastních prostorech) hypoteční úvěry,“ doplnila.

„Pokračujeme v protestu a vyzýváme i ostatní živnostníky a občany. Nejen ty zasažené po finanční stránce, ale i ty, kteří začínají mít pocit ztráty svobody,“ uvedla Schönbauerová. Dodala, že bez větší podpory se podniky neobejdou.

K protestům některých restaurací proti omezením a podobě kompenzací se nepřipojí pivovar Ossegg na Teplicku. Podle správce pivovaru Ladislava Kozericha protestující podniky podporuje, kompenzace je ale podle něj dostačující. „My jsme malá hospoda, máme tady čtyři stoly,“ řekl Kozerich. Uvedl, že je rád aspoň za možnost prodávat pivo v lahvích z okénka.

pivovari-pivovary-novinky-restaurace-maly-janek-v-jincich-zustane-v-patek-otevrena-majitel-zve-politiky-na-obed
Majitel pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček nechal 9. prosince 2020 svou restauraci otevřenou i po 20:00 na protest proti vládnímu omezení provozní doby kvůli epidemii koronaviru. Podle vládního nařízení musejí bary, restaurace a další stravovací zařízení včetně výdejních okének nově zavírat ve 20:00 místo 22:00.
Autor: ČTK

Zdroj: https://www.lidovky.cz/ | Autor: ČTK, LIDOVKY.CZ | Foto: ČTK


 

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!