Plast ne, raději hliník. Obliba piva v plechovkách roste

Objem piva prodaného v plechovkách roste. Loni do konce listopadu se zvýšil o 66 300 hektolitrů, naopak o 69 000 hektolitrů klesla výroba piva v plastových obalech. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.


Předloni činil prodej piva v plechovkách desetinu celkového výstavu. Zvyšující produkci piva v plechovkách potvrzují i největší pivovary. První plechovky s pivem se na pultech obchodů v Richmondu v USA objevily před 85 lety, 24. ledna 1935.

„Nejvíce piva prodáváme ve vratných lahvích a v sudech. Na třetím místě jsou plechovky, u kterých zaznamenáváme meziročně největší nárůst – jejich prodeje rostou od roku 2015 dvojciferným tempem,“ uvedl za Plzeňský Prazdroj Zdeněk Kovář. Pro firmu předloni tvořilo pivo v plechovkách 18 procent prodejů.

„Výhodu v tomto typu obalu konzumenti vidí v nízké váze nebo v poměrně rychlém vychlazení nápoje v ledničce. Kvůli k jejich oblibě se však také významně zabýváme jejich sběrem, tříděním a recyklací. Naše plechovky jsou již zhruba z poloviny vyrobené z recyklátu,“ dodal Kovář.

Výhodou podle něj je, že se nemusí využívat na výrobu plechovek z recyklovaných materiálů pouze již použité plechovky, ale stačí jakýkoliv využitý hliník – například z konzerv nebo obalů na spreje.

Víc ekologické a na chatu

Podle mluvčí Pivovarů Staropramen Denisy Mylbachrové si zákazníci dopřávají pivo v plechu při cestování nebo si ho koupí na chatu.

„Když se podíváme na prvních 11 měsíců loňského roku, tak podle nám dostupných informací od agentury AC Nielsen objemy piva a pivních mixů prodané v plechovkách ve srovnání s rokem 2018 vzrostly o téměř 14 procent. V případě společnosti Pivovary Staropramen to v tomto srovnání byl dvojnásobek – zhruba 29 procent,“ dodala.

Ferencová upozornila na to, že pivovary spolupracují se společností Eko-kom. Podle svazu však právě třídění plechu zaostává za ostatními odpady jako jsou papír, plasty a sklo. „Až 18 procent občanů neví, že lze tento obalový materiál recyklovat. Problém zde poté nastává v nedostatečné síti sběrných míst. Na území našeho státu se již nachází okolo 7000 šedých kontejnerů, tedy těch na použitý kov, a stále jich přibývá. Je však potřeba tuto síť dále zhušťovat,“ uvedla v materiálu, který poslala Svazu měst a obcí v ČR.

Nynější systém třídění není podle iniciativy Zálohujme.cz dostatečný. „Nestíhá reagovat na růst prodejů a nejméně 65 procent nápojových plechovek v ČR končí ve směsném odpadu nebo v přírodě. Jen v roce 2018 jsme takto ‚vyhodili‘ 6582 tun hliníku, z čehož by šlo vyrobit 263 milionů nových plechovek. Zatímco výroba ‚panenského‘ hliníku představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí, tenkostěnné plechovky se dají efektivně recyklovat,“ uvedl za iniciativu Andrea Brožová.

Zálohujme.cz lobbuje za prosazení zálohového systému na odpady, zejména na plastové lahve.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ | Autor: ČTKiDNES.cz | Foto: https://www.pivovarsvijany.cz/

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!