Staletou tradici vaření piva v Uherském Brodě nepřerušily ani války. Stalo se to až teď
Tradice pivovarnictví v Uherském Brodě sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy.
Fungování velkých průmyslových pivovarů je ve Zlínském kraji u konce
Po pivovarech v Uherském Ostrohu a Jarošově letos varna přestala fungovat také v pivovaru v Uherském Brodě.
Tam je to vůbec poprvé, kdy se vaření piva přerušilo, říká historik z Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Radek Tomeček.
„Pivo se vařilo i za druhé světové války. Mělo to ale úskalí. Válečná ekonomika nebyla schopna zajistit suroviny, vyráběly se proto piva nízkostupňová. Vařilo se pivo i pro Slovenský stát, kdy si Slováci dodávali suroviny,“ říká historik.
Velký úspěch pak mělo první poválečné pivo. „Začalo se čepovat na sokolské slavnosti někdy v létě 1945 a bylo prý chutné a šlo na odbyt,“ dodává Tomeček.
V rozhovoru se dozvíte více i historii pivovaru a také o tom, že stále není jasné, jaký bude jeho další osud. Brodské pivo nyní Pivovary Lobkowitz vaří v Černé Hoře.
Tradice pivovarnictví v Uherském Brodě sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy. František Bedřich Janáček založil v Brodě pivovar v roce 1894 a za rok zahájil výrobu piva. „Bylo to v kraji, který byl přímo zamořen pitím pálenky a kořalky. Pivo tu pil málokdo. Byla to odvaha, vytlačit letitý zvyk pití “gořale“ a nahradit jej jiskřícím darem úrodných polí – pivem,“ píše se na stránkách města Uherský Brod.
Zdroj: https://zlin.rozhlas.cz/ | Andrea Kratinová, tof |