Staletou tradici vaření piva v Uherském Brodě nepřerušily ani války. Stalo se to až teď

Tradice pivovarnictví v Uherském Brodě sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy.


Fungování velkých průmyslových pivovarů je ve Zlínském kraji u konce

Po pivovarech v Uherském Ostrohu a Jarošově letos varna přestala fungovat také v pivovaru v Uherském Brodě.

Tam je to vůbec poprvé, kdy se vaření piva přerušilo, říká historik z Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Radek Tomeček.

„Pivo se vařilo i za druhé světové války. Mělo to ale úskalí. Válečná ekonomika nebyla schopna zajistit suroviny, vyráběly se proto piva nízkostupňová. Vařilo se pivo i pro Slovenský stát, kdy si Slováci dodávali suroviny,“ říká historik.

Velký úspěch pak mělo první poválečné pivo. „Začalo se čepovat na sokolské slavnosti někdy v létě 1945 a bylo prý chutné a šlo na odbyt,“ dodává Tomeček.

V rozhovoru se dozvíte více i historii pivovaru a také o tom, že stále není jasné, jaký bude jeho další osud. Brodské pivo nyní Pivovary Lobkowitz vaří v Černé Hoře.


Tradice pivovarnictví v Uherském Brodě sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy. František Bedřich Janáček založil v Brodě pivovar v roce 1894 a za rok zahájil výrobu piva. „Bylo to v kraji, který byl přímo zamořen pitím pálenky a kořalky. Pivo tu pil málokdo. Byla to odvaha, vytlačit letitý zvyk pití “gořale“ a nahradit jej jiskřícím darem úrodných polí – pivem,“ píše se na stránkách města Uherský Brod.

pivovari-pivovary-novinky-staletou-tradici-vareni-piva-v-uherskem-brode-neprerusily-ani-valky

Zdroj: https://zlin.rozhlas.cz/ | autoři: Andrea Kratinová, tof |


 

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!