Horký červen pivní rekord nepřinesl. Výstav klesl o šest procent

Výstav piva v červnu meziročně poklesl o šest procent na 1,86 milionu hektolitrů. Stále víc piva se prodává v plechovkách, méně v PET lahvích, informoval v úterý Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).


Červnový výstav piva byl slabší proti loňsku i stejnému měsíci roku 2017. Letos sice padaly teplotní rekordy pro uvedený měsíc a v jeho závěru šplhaly až ke 39 stupňům Celsia. Ukázalo se ale, že v takových vedrech si někteří lidé další pivo raději odpustili.

Svaz pivovarů červnová čísla i tak považuje za úspěch. „Skvělých výsledků zatím dosahuje zejména tradiční český ležák, tedy piva se stupňovitostí 11% – 12%, které se na tuzemském trhu drží na číslech z rekordního loňského roku. Spotřeba výčepních piv naopak oproti loňskému červnu meziročně ztrácí 12 procent,” uvedla ředitelka svazu Martina Ferencová.

V červnu s vylepšeným počasím odstartovala letní pivovarská sezóna a s ní naplnění pivních zahrádek, kterými je Česko po světě proslulé. Fenomén pivních zahrádek u nás potvrzují statistiky, které evidují 40 procent podniků nabízejících venkovní posezení. Restauračních zahrádek je u nás více než sedm tisíc, zhruba pětina z nich je v Praze.

Tankové pivo táhne Čechy stále více

Přestože jsme v posledních letech svědky rozevírajících se nůžek mezi spotřebou čepovaného a baleného piva, pozitivem letošního roku je podle ČSPS zatím spotřeba piva v cisternách. Ta v červnu na tuzemském trhu posílila meziročně o 3,5 procenta.

„Posílení spotřeby piva v tancích je v dnešní době dominance baleného piva dobrou zprávou. Ukazuje se, že Češi na tankové pivo slyší, neboť se dostává z pivovaru k zákazníkovi v nejkratším možném čase se zachováním maximální čerstvosti,“ komentovala Ferencová. Sudové pivo oproti loňskému červnu ztrácí o 6,5 procent, což podtrhuje celkový trend. Čepovaného piva se totiž v českých hospodách a restauracích pije rok od roku méně a jeho podíl na celkové konzumaci činil v roce 2018 jen 36 procent.

Minisoudky byly hitem loni

Dalšího posílení se v červnu dočkalo pivo v plechovkách, které výrazně posiluje posledních několik let. Oproti loňskému červnu došlo k meziročnímu nárůstu plechovek o 3,5 procenta, zatímco PET lahve v červnu meziročně klesly o 12,5 procenta.

„Pivu v plechovkách patří stále větší podíl na trhu baleného piva právě na úkor PET lahví. Plechovky jsou mezi lidmi v létě oblíbené pro svou lehkost, praktičnost a rychlost vychlazení,“ říká Ferencová. Hlavní podíl baleného piva, okolo 40 procent, nadále patří vratným skleněným lahvím.

Spotřeba piva v minisoudcích pak v červnu meziročně klesla o 67 procent. Minisoudky byly hitem loňské extrémně dlouhé a horké letní sezóny, kdy je lidé rádi kupovali na zahradní oslavy. Letos však o ně zatím podobný zájem není a jejich spotřeba dosahuje pouhé třetiny loňských červnových výsledků.

Zdroj: https://www.novinky.cz/ | Foto: Martin Havelka, Novinky

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!