Dalešice mají nejznámější filmový pivovar. Na jeho komíně se místo Maryšky a Pepina usadili čápi

Pivovar v Dalešicích na Třebíčsku na Vysočině vznikl údajně už na začátku šestnáctého století. Největší slávu ale zažil až ve století dvacátém, a to především za působení sládka Františka Nikodéma. V rámci celé republiky se ale proslavil až v roce 1980. Tehdy tam režisér Jiří Menzel natočil známý film na motivy knihy Bohumila Hrabala, Postřižiny.


Dnes se v pivovaru v Dalešicích opět vaří pivo, ovšem v jiných prostorách, které jsou vybavené moderní technologií. Původní pivovar slouží jako muzeum, kde se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o dobové výrobě piva. To vše je samozřejmě zahalené do postřižínských kulis. Ve staré varně stojí velká dřevěná káď, ve které se koupala paní Maryška, skvěle zahraná Magdou Vášáryovou. „V době, kdy se natáčely Postřižiny, byl pivovar zdevastovaný, a byla tady zima, jen sedm stupňů, a paní Vášáryová byla těhotná,“ říká průvodkyně Pavla Kubíčková.

Upomínek na filmování je v areálu pivovaru mnohem víc. Na dvoře je dodnes kanál, který čistil zpívající strýc Pepin. Jen je mnohem mělčí a užší. Dnes by se do něj už člověk nevešel. Krásně upravená je dnes také zahrada, kam Maryška chodila na trávu, a v kanceláři, kde Francin předváděl akcionářům své reklamní slogany, pracují akcionáři současní. Stále je tam i okno, ve kterém Francin cvičil s posilovačem svalů. Ostatně, zmíněný posilovač si mohou vyzkoušet i dnešní návštěvníci pivovaru.

Nejznámější rekvizitou filmových Postřižin je ale určitě komín, na který vystoupala Maryška spolu s Pepinem. „Na tom komíně nikdy neseděla ani Magda Vášáryová ani Jaromír Hanzlík. Oni seděli na maketě vysoké pouhé tři metry,“ dodává Pavla Kubíčková. Dodává ale, že se o to při natáčení všichni pokoušeli. Nikdo ale až na vrchol komína nevylezl.

Náročný je totiž už jen přístup k patě komína na střeše pivovaru. Je nutné dostat se na půdu, odtud oknem na plechovou střechu, odtamtud po železném žebříku na střechu s taškami bobrovkami. Na komíně teď navíc hnízdí čápi. Každopádně pivovar zájemcům po předchozí domluvě výstup na jeho vrchol umožňuje, pochopitelně ale na vlastní nebezpečí.

Dalešický pivovar má výbornou restauraci, kde se samozřejmě točí místní pivo, a dámy si v recepci mohou koupit kalhotky a košilku paní Maryšky. Pánové pak například jeden z reklamních sloganů pana správce.

Zdroj: https://region.rozhlas.cz/ | Autor: Irena Šarounová 

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!