Pivovar Axiom je z mého pohledu absolutní THRASH METAL českého pivovarnictví
Vítejte v mezinárodním projektu na české půdě, na kterém pracují ruští a čeští majitelé, vrchní sládek je Nor, Kjetil Jikiun, a v pivovaru kromě Čechů pracovali také lidé z Řecka a Malajsie. Takže nic pro vlastence, viď Tomio…
Jestli někomu vadí, že pivovar Axiom patří z části ruským vlastníkům, tak ať to klidně nečte, ale z mého pohledu, je úplnej nesmysl házet všechny do jednoho pytle. Nikdo přece nemůže za to, kde se narodil a ani na tom koneckonců nesejde…
Tak za prvé, Prostějov není zrovna obchodní epicentrum a podnikání je tady dost náročný samo o sobě. Udělat si v tomto městě řemeslný pivovar, jehož produkce není z 95 % tvořena ležáky, se rovná skoro harakiri. Jenže pokud máte v týmu takovýho nadšence, jakým je bezesporu Adam Kiss, který má v pivovaru na starosti obchod a marketing, máte prakticky po starostech.
I když díky všem předsudkům, které jsou vůči tomuto pivovaru ve společnosti neprávem zakořeněné, jak jsem výše zmínil, to nemají jednoduché. Největším trnem v oku je rádoby odborné společnosti vlastnická struktura, nehledě na to, že jsme byli ujištěni, že nikdo z vlastníků pivovaru Axiom není Putin, ani jeho příbuzný a pivo Axiomu se neprodává v kantýně v Kremlu, tento pohled přetrvává a to je škoda.
Přitom se zde snaží o jednu jedinou věc, jako v každém poctivém craftovém pivovaru, a to je dělat to nejlepší a nejkvalitnější pivo…
Je fakt, že je hlavní část produkce pivovaru zaměřena na export a v tomto se jim s ohledem na mládí pivovaru neuvěřitelně daří, a to včetně sbírání ocenění na zahraničních soutěžích. Exkluzivní je historka o bronzové medaili z Japonska, kterou dostal plechovkový Stout, který projel v batohu půl světa…
Pivovar byl postaven v prostějovské průmyslové zóně, nedaleko vlakového nádraží. Hala montovaná na zelené louce, jejíž interiér je podřízen funkčnosti, má v části prvního patra administrativní prostory, které mají prosklenou stěnu s parádním výhledem na novou krásnou technologickou část, skládající se z varny a tankovny.
Ve spodní části se chystá pivovarská prodejna, která se v žebříčku priorit malinko propadla, ale není divu, vzhledem k současné situaci a všem problémům na ni navázaných.
Z ochutnávky produkce pivovaru Axiom nás nejvíc dostal 12° ležáček Rumpál, ano slyšíte dobře, u tohoto specialisty na někdy dost bizarní kousky (Kjetil je přece jenom z toho Norska, navíc je to i jeden ze zakladatelů legendárního Nøgne Ø), to byl právě krásně prochmelený ležák s plným sladovým tělem a neodolatelnou vůní. Dále bezkonkurenční Greek Fire Imperial Stout, dokonalost sama a luxusní West Coast IPA Ray Of Hop.
Adame, děkujeme za skvělé přijetí a velmi pohodový průlet vaším pivovarem a produkcí.
Rozhovor s Adamem Kissem momentálně připravujeme, bude publikován v příštích dnech …
Roman Hošťák
Pivovaři.cz