Minipivovary a restaurace v regionu bojují o přežití. Některé podniky skončily

O zhruba třetinu loni meziročně klesla výroba piva v tuzemských minipivovarech. Asi dvacítka podniků podle vedení Českomoravského svazu minipivovarů už skončila a nebudou nejspíš poslední.


Pomoc od státu vnímá prezident svazu Jan Šuráň jako roztříštěnou, administrativně složitou a naprosto nedostatečnou. Ztráty za rok 2020 budou obrovské, shoduje se i trojice podnikatelů z Olomouckého kraje.

„Předběžná ztráta, kterou očekáváme, je kolem dvou milionů korun,“ říká majitel pivovaru ve Velkých Losinách na Šumpersku Roman Žilka. Přitom loni investoval do modernizace pivovaru asi 10 milionů korun. Jeho kapacita se ztrojnásobila. Jenže kvůli vládním opatřením musel loni několikrát provoz přerušit. Jako i teď. Zavřená je i restaurace, která na pivovar navazuje. „Kolega právě stáčí lahve, to je v podstatě jediný distribuční kanál, který nám zůstal, protože restaurace jsou zavřeny, sudové pivo se neprodává,“ pokračuje Žilka. Kompenzace od státu podle něj nestačí.

„Náhrady, které my čerpáme zejména v rámci Antiviru A a B, činily v měsíci listopadu přímo v našem podniku asi 12 procent fixních nákladů. Drobné navýšení jiste nastane, ale zdaleka nám to nepokryje ani fixní náklady,“ dodává majitel pivovaru.

Podobně jsou na tom i majitelé minipivovaru v Jeseníku. Loňské tržby byly minimální, zákazníci se nevraceli ani v době, když bylo otevřeno. „Zákazníci se opravdu nevrátili a myslím, že se dlouho nevrátí,“ posteskla si Eva Orlová. Stanislav Orel jen doufá, že nebude muset provoz zavřít úplně. „To je nejhorší rok. Česká hospoda byla fenomén, o který přiházíme. Lidé se naučili pít doma. Člověk tak uvažuje, jestli má cenu pokračovat,“ dodal Orel.

Ani pro sládka rodinného pivovaru v Lipníku nad Bečvou Petra Romana nebyl loňský rok vůbec snadný. „Opatření jsou taková, že jsme jeli na půl plynu. Je to opravdu minimálně půlka výroby. Co se týče návštěvníků a našich štamgastů, tak je to tragické,“ uvedl Roman. Nejistý bude pro podnikatele, podle jejich slov i rok letošní.

Zdroj: https://olomouc.rozhlas.cz/ | Autor: aja


 

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!