Pandemie stála pivovarnictví téměř pět miliard, prodeje padly na polovinu

Pro české pivovary byla ochranná opatření proti pandemii tvrdou ranou. Prodeje v restauracích padly v podstatě na nulu a tržby jim zachraňovaly pouze balené nápoje. Celkově jim prodeje klesly o více než 55 procent a ztráty tak vypočítávají na 4,7 miliardy korun. To nejhorší přitom možná ještě nemají za sebou.


Hromadné zavírání restaurací a hospod během ochranných opatření proti šíření covid-19 stálo české pivovarnictví 4,7 miliardy korun. Takové jsou výsledky analýzy, kterou ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven vypracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). Celkem se v meziročním srovnání vytočilo o 11 procent méně piva.

Nejhůře jsou na tom v odvětví tržby v pohostinství. Ty podle zprávy krize sesekala o cca 4,2 miliardy, v porovnání s loňským rokem se propadly o 80 procent. Pivovary samotné pak podle analýzy zaznamenaly ztráty 1,1 miliardy korun. Tento pokles pak však alespoň částečně vyrovnal nárůst prodejů balených piv – ty vzrostly o 335 tisíc hektolitrů, což činí asi 794 milionů korun.

O přežití se teprve rozhodne

Restaurace se už otevřely, to nejhorší však ani tak nemusí mít pivovary za sebou. Důležitý totiž bude i další vývoj. „Většina hospodských sice v červnu znovu otevřela, ale o tom, jestli přežijí, budou rozhodovat následující týdny,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka svazu.

Na rozdíl od prodejců oblečení nebo třeba automobilů se totiž pivovary a hospodští nemohou spoléhat na tzv. odloženou spotřebu. „Pokud jste si byli zvyklí dojít každý den dát dvě piva a na čtrnáct dní vám zavřeli hospodu, nepůjdete si jich potom dát třicet,“ vysvětluje Ferencová. „Jejich poptávka nebyla odložená, ale nulová,“ doplňuje Aleš Rod, ředitel výzkumu CETA.

Po pandemii už navíc mnohým zákazníkům hospody „nevoní“. Raději si pivo vypijí doma nebo na zahradě. „Způsob trávení volného času se změnil,“ uvádí Ferencová. „Bude hodně těžké, aby se lidé vrátili k návykům, které měli před koronavirem,“ dodává.

„Nemáme vyhráno. Ten propad už ničím nenahradíme,“ zakončuje pak. A to potvrzují i lidé z oboru. Například podle Luboše Kastnera, spoluzakladatele restaurační skupiny Hospodska, budou restaurace a pivovary ve ztrátě nejspíš ještě během příští zimy. „Opravdu nevíme, jak se zachová podzim. Bude záležet na poptávce a na vývoji ekonomiky,“ tvrdí.

Ztráta i pro stát

Na poklesu tržeb v pivovarnictví přitom podle svazu nebudou doplácet jen pivovary, ale i státní rozpočet. Značně se totiž sníží jeho příjmy z DPH – z piva o téměř miliardu, od hospodských a restaurací o cca 40 milionů.

Veřejnost měla kvůli zamezení šíření koronaviru zakázán vstup do stravovacích zařízení od 14. března. Restaurace, kavárny a hospody mohly občerstvení vydávat jen přes okénko nebo rozvozovou službu.

Zahrádky s obsluhou se mohly otevřít 11. května, vnitřní prostory od 25. května. Vnitřní prostory stravovacích provozů musely být do konce června zavřeny mezi 23:00 a 06:00.

Zdroj: https://www.idnes.cz/| Autor: osv


 

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!