Největší pivovar zchudl o stovky miliard. AB InBev srazily špatné výsledky

Zisk největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev (AB InBev) ve třetím čtvrtletí zaostal za odhady. Analytici očekávali tříprocentní meziroční nárůst, firma však vydělala zhruba tolik, co loni. Akcie pivovaru reagovaly propadem o více než 10 procent, AB InBev tak v pátek odepsal až 20 miliard dolarů své tržní hodnoty (460 miliard Kč)…


Firma AB InBev, do jejíž portfolia patří značky jako Budweiser, Corona či Stella Artois, v pátek oznámila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Zisk pivovaru před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) zůstal meziročně téměř beze změny na 5,3 miliardách dolarů (122 miliard Kč), což nepotěšilo jeho investory.

„Třetí kvartál byl obecně náročný, nicméně s výsledky spokojeni nejsme,“ komentoval čísla finanční ředitel společnosti Felipe Dutra. Stagnace zisku největšího pivovaru přichází po značně hektických měsících.

V červenci AB InBev prodal svou australskou divizi japonské společnosti Asahi (vlastník mj. Plzeňského Prazdroje, pozn. red.) za 11 miliard dolarů, v září pak asijská divize AB InBev vstoupila na hongkongskou burzu, kde vybrala pět miliard dolarů. Původní plány přitom uváděly částku 6,6 miliard dolarů.

Tato opatření měla společnosti pomoci vyrovnat se s dluhem přes 100 miliard dolarů, s nímž se AB InBev potýká od roku 2016, píše deník Financial Times. Pivovar tehdy převzal svého hlavního konkurenta, jímž byla společnost SABMiller.

Výprodej akcií

Na jeho nynějších hospodářských výsledcích se podle agentury Reuters podepsal například nižší zájem o produkty pivovaru v Brazílii a Jižní Koreji. Agentura Bloomberg zmiňuje i pokles dodávek belgického pivního giganta do Spojených států a Číny. Společnosti se také meziročně zvedly prodejní a propagační náklady.

Po zveřejnění kvartálních výsledků došlo k výprodeji akcií AB InBev. Jejich cena se v pátek propadla až o 11 procent, kvůli čemuž firma odepsala přes 20 miliard dolarů své tržní hodnoty. Představitelé firmy v pátek uvedli, že celém letošním roce nyní očekávají pouze mírný nárůst zisku, nadále však počítají se silným růstem tržeb.

Skupina Anheuser-Busch InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. Firma zaměstnává po celém světě kolem 175 tisíc lidí, působí i v České republice.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ | Autor: mtm | Foto: ČTK

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!