Patronem českého piva sv. Václava v roce 1357 jmenoval Karel IV., který se v českých zemích vedle pěstování vinné révy zasloužil i o rozvoj pivovarnictví. Již v té době byl kníže považován také za patrona sladovníků. V roce 2013 jej v této roli opět připomněl Český svaz pivovarů a sladoven a založil tradici Dnů českého piva, které se konají vždy na konci září kolem jeho svátku.

Od té doby na tento nový každoroční svátek napjatě čekají všichni milovníci českého piva, starých dobrých českých hospod a české gastronomie. Pivovary si od něj slibují, že přivede více lidí zpět k čepovanému pivu v zájmu zachování tak unikátního jevu, jakým je tradiční česká hospoda. Pivaři zase během pivních slavností dostávají možnost ochutnat mnoho zajímavých speciálních piv, často i v kombinaci s novými kulinářskými požitky v jednotlivých restauracích nebo při dnech otevřených dveří v zúčastněných pivovarech.

„I my chceme lidi povzbudit, aby se častěji vraceli k dobrému a správně ošetřenému točenému pivu v restauraci, místo aby je pili doma. Chceme jim také připomenout, jak důležitou roli v životě našeho národa tradiční české hospody a restaurace vždy hrály. A těší nás, že jako jeden z největších samostatných českých pivovarů můžeme přiložit ruku k dílu a pomáhat všechny tyto skvělé tradice obnovovat,“ řekl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík. „Věřím, že naše jedinečné pivo DUX, které odkazuje ke knížeti Václavovi a které bude letos během Dní českého piva na čepu již ve více než dvou stech svijanských restaurací a hospod, bude letos opět nejen pro naše fanoušky dostatečným magnetem, aby se v některé z nich zastavili a ochutnali ho,“ dodal.

DUX: silné, ale jemné jantarové pivo

Pivovar Svijany zařadil DUX do svého stálého výrobního sortimentu po jeho úspěšné premiéře před dvěma lety a pravidelně jednou do roka ho vaří tak, aby byl v září v nejlepší formě. Řada fanoušků svijanského piva si už bez něj začátek podzimu neumí ani představit.

DUX patří se svými 5,5 procenta alkoholu mezi silnější piva, je plný a hutný, ale současně také hladký a jemný. Pro dosažení výrazné jantarové barvy a vyvážené hladké chuti jsme zvolili kombinaci vybraných humnových sladů, znalci jistě ocení i jemnou chmelovou hořkost žateckého chmele odrůdy Sládek doplněného tradičně pěstovaným Osvaldovým klonem Žateckého poloraného červeňáku z našich vlastních chmelnic. Stejně jako převážná většina svijanských piv je samozřejmě nepasterovaný,“ přibližuje DUX svijanský sládek Petr Menšík. „Letos jsme jej uvařili 400 hektolitrů,“ dodává.

Svatováclavské slavnosti ve Svijanech

Vrcholem Dnů českého piva přímo ve Svijanech budou 28. září Svatováclavské slavnosti. Po tradičním příjezdu sv. Václava vypukne na Zámku Svijany tradiční řemeslný jarmark doprovázený šermířskými a kejklířskými vystoupeními. Součástí bohatého programu pak bude třeba přehlídka dobových a pivních šatů, projížďky v historickém kočáru či koncert skupiny Plavci. Pivaře na svijanských Svatováclavských slavnostech potěší slavnostní naražení sudu, škola čepování, degustace a pivní soutěže. „Pro fanoušky jsme během slavností také letos připravili prohlídky pivovaru za zvýhodněnou cenu,“ uvedl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík. „Ve 14.30 je na programu i speciální prohlídka se sládkem Petrem Menšíkem, s nímž účastníci budou moci navštívit i místa, které nejsou při běžných exkurzích pivovaru přístupná.“

 

Petr Menšík – sládek pivovaru Svijany

Foto:

  1. DUX se stáčí pouze do sudů a menší limitované série dvoulitrových plechovek. Pro výjimečné pivo pivovar vyrábí i speciální půllitry a podtácky s motivem sv. Václava – DUX Wenceslaus Bohemus.
  2. Svatý Václav na loňských Svatováclavských slavnostech na Zámku Svijany

Zdroj: www.pivovarsvijany.cz