Američan vaří pivo z kvasnic, které našel ve vraku na dně Atlantiku

Díky potápění, které je jeho koníčkem, nyní může Američan Jamie Adams vařit pivo z více než 130 let starých kvasnic. Získal je z lahví piva, které na dně Atlantského oceánu v hloubce jednačtyřiceti metrů ukrýval vrak zaoceánského parníku SS Oregon. Ztroskotal v roce 1886 při cestě z Liverpoolu. Sládek prý díky těmto kvasnicím dosáhl chuti, která dnes už jinak neexistuje.


„Velmi dobře si vzpomínám, jak mě napadlo, když jsem se v roce 2015 potápěl, že kdybych objevil netknutou lahev, určitě bychom mohli z takových lahví uvařit nové pivo,“ vzpomíná majitel a hlavní sládek pivovaru Saint James Brewery Jamie Adams.

Povedlo se mu to až o dva roky později, kdy bouře v takzvaném Údolí vraků poblíž newyorského pobřeží odhrnula písek z míst, kde se nacházely kajuty první třídy. V jídelnách objevil Jamie se svými přáteli přes dvacet netknutých lahví piva různých barev. „Chtěli jsme se dostat k těm lahvím kvůli kvasnicím. Pak už jsme mohli začít pracovat na našem plánu – obnovit to, co se ztratilo před 135 lety,“ uvedl.

Kvasnice z Petriho misek

Nové kvasnice se podařilo vypěstovat v Petriho miskách. Následovaly dva roky experimentů, aby pivo získalo tu správnou chuť. Adams věří, že jde o stejnou odrůdu, jakou kdysi používal anglický pivovar Bass pro výrobu piva King’s Ale. To už se dnes nevaří.

Se svojí novou „historickou“ značkou už slavil úspěch třeba na pivním festivalu. „Baví mě, když vím, že to pochází z tak dávné doby. Ochutnávám dějiny,“ pochvaloval si jeden z účastníků akce Calvin MacDowell.

Úplně nejstarší pivo na světě mají ovšem v Tasmánii. Poblíž australského státu ztroskotala před více než 220 lety loď Sydney Cove. Na palubě měla kromě posádky i 265 hektolitrů alkoholu včetně piva. I v tomto případě se vědcům podařilo kvasnice zachránit a uvařit pak pivo, které se nepilo přes dvě století.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/ | Autor: ire | Video: https://www.youtube.com/ | Foto: https://www.apnews.com/

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!