Nejlepší české pivo vaří podle Němců žena. Prestižní pivní soutěž v Norimberku vyhrála česká sládková

V Česku je hodně sládků, ale velmi málo sládkových. Ženy ale pivovárečné řemeslo umějí také výborně. A kdyby o tom někdo pochyboval, mohl se spolu se zpravodajem Pavlem Polákem přesvědčit v Norimberku na udělování cen v prestižní mezinárodní soutěži Evropská pivní hvězda. Jednu z kategorií vyhrála i česká sládková.


„Evropská pivní hvězda je jednou z nejdůležitějších a nejpřísnějších pivních soutěží na světě. Celkem se soutěží v 65 kategoriích, hledáme skutečně jenom ty nejlepší z nejlepších,“ zdůrazňuje Thomas Buscham, spoluorganizátor pivní soutěže a také jeden ze 144 degustátorů, kteří naslepo ochutnávali několik dní dohromady přes více než dva a půl tisíce piv.

Pivní sommeliér

Thomas Buscham se vyzná. V pivu – záleží samozřejmě na druhu – dokáže vycítit a rozeznat třeba ovocné tóny. Někde dokonce i čokoládu, sytost, plnost. Je to prostě pivní someliér, znalec s pivním bříškem.

A jak se podle něj pozná kvalitní pivo? „Úplně jednoduše řečeno se dobré pivo pozná tak, že když si dáte jedno, máte brzy chuť na druhé. Při odborné analýze se to pak samozřejmě potvrdí. Pivo musí zkrátka dobře vypadat a chutnat,“ shrnuje Thomas Buscham.

Nejlepší česká sládková

V kategorii světlého piva českého stylu zvítězilo letos poprvé po mnoha letech opět pivo z Česka. Uvařila ho Nataša Rousková z přerovského pivovaru Zubr. A taky si na podiu norimberského výstaviště zlatou medaili převzala.

„Mám z toho ocenění obrovskou radost, protože je to opravdu prestižní soutěž,“ usmívá se. „Pivo vaříme tradiční metodou, kvasíme ho v otevřených kádích při nízké teplotě a zrajeme ho v ležáckém sklepě po dobu od 45 do 50 dnů,“ popisuje česká sládková, která pivo nejen ráda vaří, ale také pije.

Bodují malé pivovary

Pokusit se o účast v dalších kategoriích Natašu Rouskovou neláká. Dává přednost české tradici před nejrůznějšími kořeněnými a ovocnými pivy. To, že pivních produktů na trhu přibývá, potvrzuje i organizátor soutěže Thomas Buscham.

„Výsledky letošního ročníku říkají velmi jasně, že doba velkých sběratelů medailí je pryč. Konkurence je velká a my máme radost z toho, že se do soutěže hlásí i malé pivovary. Letos byly velmi úspěšné,“ konstatuje při pohledu na výsledkové listiny. A má z toho radost.

Zdroj: https://radiozurnal.rozhlas.cz/ | Autoři: Pavel PolákAnna Duchková | Foto: https://zena.aktualne.cz/

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!