Kyseláč, Pale Ale nebo Hell. Vyznáte se v druzích piva, které právě letí?

Pivo k českému národu prostě patří. A i když jsou čeští pivaři často věrní jednomu oblíbenému stylu či dokonce značce, jejich chutě ovlivňuje také sezónnost. Platí, že v horkém létě mnohem častěji sáhneme po pivu osvěžujícím, které je lehčí a pije se hodně studené, kdežto v zimě nám nevadí dát si i něco silnějšího, nebo tmavé pivo. Připravili jsme proto těchto 5 tipů na ideální pivní mok pro pomalu končící letní sezónu. Tyto pivní styly byste měli ještě letos o prázdninách rozhodně ochutnat, pokud se tak už nestalo, abyste věděli, co zrovna frčí. S výběrem nám pomohl odborník na pivo Roman Janský z originální pivotéky Beershop.cz.


Německá piva typu Helles

Helles či také Hell jsou piva světlého typu vyráběná v jižním Německu, zejména v Mnichově. Německé slovo „hell“ ve spojení s pivem znamená světlé a lehké. Velmi světlé ležáky se sněhobílou pěnou nejsou příliš hořké a jejich chuť je osvěžující, dominuje v ní světlý slad. Pitelnost je tak velice vysoká, což je staví do role výborného letního společníka. Po jejich boku stojí také piva Kölsch s původem v Kolíně nad Rýnem. Mají obdobně bledou, slámově žlutou barvu a jemnou ovocnou chuť i vůni. Obsah alkoholu se u nich pohybuje mezi 4,4-5,2 %. Čepované je v Česku uvidíte jenom výjimečně, ale lahvové v pivotékách nebo na internetu najdete.

„Kyseláče“

Piva typu Sour Ales, neboli kyselé ejly, jsou vlastně jedny z nejstarších piv na světě. Původně šlo totiž o nápoje, které kvasily spontánně a nevyžadovaly rozsáhlou technologii. Teď přišly na pivních festivalech opět do módy. Ovšem v Česku v nabídce minipivovarů se hromadně objevily až letos. Populární je zejména styl Berliner Weisse, který se k nám dostal z Německa a ve své čisté podobě překvapí svojí výraznou kyselostí. Při kvašení je totiž pivo doplněno o různé přídavky laktózy, mléčných bakterií a speciálních kvasinek. Minipivovary mají při vaření kyseláčů teď doslova pré, experimentují a soutěží, kdo jakou ochucenou variantu představí. Objevují se voňavé kombinace s mangem, malinami, okurkami, kaktusy, maracujou nebo třeba grepy. Většinou jde o jednorázové várky, takže jestli chcete ochutnat, neváhejte a navštěvujte třeba pivní festivaly. Především ženy tato ovocná piva ocení.

India Pale Ale

India Pale Ale (IPA) je styl piva typický svou sílou a hořkostí, ale taky zajímavou chutí, která se mění od příjemných ovocných tónů až k těm výrazně chmelovým. Pro letní období minipivovary vaří lehčí verzi těchto speciálů, která se označuje jako Session IPA. Traduje se, že pivu dal vzniknout požadavek dělníků předválečné Anglie na nápoj, kterého by se dalo dobře napít každé čtyři hodiny v souladu se zákonem a současně by nebyl příliš alkoholický. Pivovary se předhání, kdo uvaří atraktivnější speciál tohoto typu, a vůbec nešetří na chmelech. V nabídce pivovarů, pivoték nebo v eshopech tak letos najdete opravdu pestrou nabídku.

Staré dobré české ležáky

Říká se, že nikdy nemůžete udělat chybu, pokud si dáte řízný ležák. I proto se tento druh piva drží dlouhodobě mezi konzumenty na špičce. Ležáky využívají spodního kvašení za nižších teplot a po něm delší dobu takzvaně leží, tedy uzrávají. Vychlazené na nižší teploty se taky servírují (až ke 4 °C), čímž nám v létě nabízí skvělé osvěžení. Když nezvolíte plzeňskou klasiku, tak můžete sáhnout po produktu některého z menších regionálních pivovarů. Tato piva získala v poslední době na popularitě a v leckterých hospodách už jsou běžně na čepu. Pokud je chcete mít ve skle na doma, jsou k mání často jen v regionu, kde se daný pivovar nachází, nebo v pivních speciálkách.

Pšeničná piva

Pšeničná piva doprovází světlejší barva, vyšší nasycenost nebo bohatá pěna, často se k nám dostanou v nefiltrované podobě. Velmi svérázná je jejich vůně, v níž můžeme rozpoznat kvasnice a rozličné ovoce, především banány. Ovocná chuť a vůně záměrně převyšuje i hořkost těchto piv nebo chmelové aroma. Podávají se nejčastěji ve vysokých štíhlých sklenicích, někdy jsou na stopce a připomínají přerostlé “šampusky”. Doporučená teplota podávání piva je 6 – 8 °C.

Zdroj: https://www.reflex.cz/

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!