Z ruiny zámku vznikl minipivovar. Zlatavý mok nese jména spolumajitelů

Pivovar Čížová sídlí v objektu zámku, kde se pivo vařilo už po roce 1629. Poslední desítky let ale komplex budov chátral. Čížovští radní jej proto v roce 2013 odkoupili a postupně opravili. Právě objekt zámeckého areálu před třemi lety padl do oka pětici nadšenců, kteří hledali místo pro vybudování pivovaru.


„Obec v něm pořádala den otevřených dveří, kde se byla podívat moje manželka. Přišla domů a řekla, že má pro nás nápad. A tak to celé začalo,“ vysvětluje jeden ze spolumajitelů minipivovaru Olaf Körner.

Budova se ale doslova hroutila před očima a nutně potřebovala rozsáhlou rekonstrukci. „Stav byl hrozný, ale ten potenciál místností pro pivovar tu byl. Jsou tu metrové zdi, krásná klenba. Jediný problém byl s tanky, které jsme museli položit, protože nemohly stát,“ vysvětluje Olaf Körner.

Přestavba objektu ve spolupráci s obcí trvala pouhý jeden rok a první várku piva uvařili majitelé v dubnu 2019. „Vaříme tady celkem šest druhů piva a zhruba třikrát do roka i speciály, například teď na Velikonoce nebo na Vánoce. Děláme pivní klasiku s hořkou příjemnou chutí,“ upřesňuje spolumajitel. K dostání jsou piva s názvy Olaf, Jura, Josef nebo Horst, což jsou křestní jména zakladatelů pivovaru.

Jarní i podzimní Oktoberfest
Slušně rozjetý vlak ale zpomalil koronavirus. Odbyt piva podle Olafa Körnera klesl až o padesát procent a změnily se i návyky zákazníků. “Prodej sudů se omezil na to, co si soukromníci koupí v pivovaru. Naopak zvýšili jsme prodej v litrových PET lahvích nebo ve skle a prodáváme je přes místní pekárnu. Prodejní místa máme ale i v Praze.”

V areálu čížovského pivovaru probíhají za normálních okolností tři velké akce za rok. Jsou to jarní i podzimní Oktoberfest a dny otevřených dveří zámeckého areálu spojené s poutí.

Zdroj: https://www.denik.cz/ | AUTOR: Jana Urbanová | Foto: Deník/Jana Urbanová


Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!