Z ruiny zámku vznikl minipivovar. Zlatavý mok nese jména spolumajitelů
Pivovar Čížová sídlí v objektu zámku, kde se pivo vařilo už po roce 1629. Poslední desítky let ale komplex budov chátral. Čížovští radní jej proto v roce 2013 odkoupili a postupně opravili. Právě objekt zámeckého areálu před třemi lety padl do oka pětici nadšenců, kteří hledali místo pro vybudování pivovaru.
„Obec v něm pořádala den otevřených dveří, kde se byla podívat moje manželka. Přišla domů a řekla, že má pro nás nápad. A tak to celé začalo,“ vysvětluje jeden ze spolumajitelů minipivovaru Olaf Körner.
Budova se ale doslova hroutila před očima a nutně potřebovala rozsáhlou rekonstrukci. „Stav byl hrozný, ale ten potenciál místností pro pivovar tu byl. Jsou tu metrové zdi, krásná klenba. Jediný problém byl s tanky, které jsme museli položit, protože nemohly stát,“ vysvětluje Olaf Körner.
Přestavba objektu ve spolupráci s obcí trvala pouhý jeden rok a první várku piva uvařili majitelé v dubnu 2019. „Vaříme tady celkem šest druhů piva a zhruba třikrát do roka i speciály, například teď na Velikonoce nebo na Vánoce. Děláme pivní klasiku s hořkou příjemnou chutí,“ upřesňuje spolumajitel. K dostání jsou piva s názvy Olaf, Jura, Josef nebo Horst, což jsou křestní jména zakladatelů pivovaru.
Jarní i podzimní Oktoberfest
Slušně rozjetý vlak ale zpomalil koronavirus. Odbyt piva podle Olafa Körnera klesl až o padesát procent a změnily se i návyky zákazníků. “Prodej sudů se omezil na to, co si soukromníci koupí v pivovaru. Naopak zvýšili jsme prodej v litrových PET lahvích nebo ve skle a prodáváme je přes místní pekárnu. Prodejní místa máme ale i v Praze.”
V areálu čížovského pivovaru probíhají za normálních okolností tři velké akce za rok. Jsou to jarní i podzimní Oktoberfest a dny otevřených dveří zámeckého areálu spojené s poutí.
Zdroj: https://www.denik.cz/ | | Foto: Deník/Jana Urbanová