Minipivovary zachraňují e-shopy i domácí výčepy, navzdory viru vaří dál

Pro milovníky zlatavého moku je to dobrá zpráva. Minipivovary v Olomouckém kraji by koronavirová krize neměla položit. A to přesto, že řada z nich zažívá kvůli vládním omezením výpadky tržeb. Hanácký pivovar šel loni s produkcí dokonce nahoru. A to i přes to, že se zcela zastavila možnost prodávat pivo do hospod.


Stejně jako ostatní mohl loni fungovat bez omezení pouhých pár měsíců rodinný Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané na Olomoucku. Jeho hlavním úsilím tak v loňském roce bylo co nejvíce eliminovat ztráty způsobené dopady koronaviru.

„Loni jsme šli dolů zhruba o třicet procent, což v covidové době nepovažuji za vůbec špatný výsledek,“ říká spolumajitel pivovaru Luboš Jadrníček.

Podle něj je ale hodně špatný letošní leden. „Museli jsme snížit výrobu, tři týdny jsme vůbec nevařili pivo. Teď už zase vaříme,“ podotkl Jadrníček.

„Museli jsme si pořídit vlastní profi stáčírnu“

Minipivovar podobně jako ostatní citelně zasáhlo uzavření hospod. Své speciály totiž dodává do patnácti restaurací na Olomoucku.

„Museli jsme se rychle přizpůsobit. Zřídili jsme už loni na jaře výdejní okénko, kvůli covidovým omezením jsme pořídili i profi stáčírnu, která nám umožňuje stáčet až tři stovky lahví za hodinu. Hodně dobře se teď prodávají i patnáctilitrové soudky, které si berou lidé domů. Zato velké sudy 30 a 50 litrů se teď kvůli uzavřeným restauracím neprodávají. Zhruba polovinu vyrobeného piva prodáváme přes okénko, druhou polovinu si lidé objednávají na rozvoz,“ popsal Jadrníček.

Prostějovský Pivovar U Ječmínka je spojený s restaurací stejného jména. Pochlubil se, že piva vyráběl loni jenom o něco méně než v „necovidových“ letech.

„Protože vaříme a rozvážíme jídlo, hodně lidí si teď objednává spolu s jídlem pivo. Hodně se nám osvědčuje akce k jídlu nad pět set korun pivo v PET láhvi zdarma,“ sdělila jednatelka pivovaru Lucie Szoma.

Také z tohoto pivovaru jdou teď dobře na odbyt malé soudky. „Řada milovníků piva si totiž kvůli uzavřeným hospodám koupila domácí výčepní zařízení,“ podotkla Szoma.

I tak ale čekají v Prostějově stejně jako v jiných minipivovarech na zázrak. „Tahle doba je neskutečně psychicky náročná. Nepotřebujeme nic jiného, než aby nám stát umožnil úplně normálně podnikat se vším všudy. Kéž by to bylo už o Velikonocích,“ přeje si Lucie Szoma.

Pivovar Chomout v Olomouci byl jedním z malých pivovarů v republice, které loni na jaře spustily e-shop.

„Jsme s výrobou o něco níž, ale zvládáme to. Nejen díky e-shopu a rozvozům piva s jídlem. Významnou část produkce dodáváme do tří obchodních sítí na Olomoucku,“ popisuje manželka majitele pivovaru Barbora Omelková.

Růstu produkce nezabránil ani koronavirus

Husarský kousek se podařil Hanáckému pivovaru Olomouc. Ten v prvním covidovém roce dokonce zvýšil výrobu.

„V našem minipivovaru jsme loni vyrobili asi o čtvrtinu víc piva než v roce 2019. Nebýt koronavirových zákazů a omezení, rostli bychom ještě rychleji,“ uvedl jednatel pivovaru Pavel Hanuštiak.

Ne všechno pivo se však v Hanáckém pivovaru vyrábí pod vlastními značkami. „Vaříme i pro Létající pivovary. Je to nyní zhruba 40 procent naší produkce,“ objasnil Hanuštiak.

Další pivo z Hanáckého pivovaru putuje do několika velkých obchodů a do sítě pivoték na Moravě i v Čechách.

„V době, kdy jsou uzavřené restaurace, je potřeba vyvinout daleko větší úsilí, abychom pivo prodali. Je to náročné, ale zvládnout se to dá,“ doplnil.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ | Autor: Rostislav Hányš | Foto: Stanislav Heloňa, MAFRA


 

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!