Svijany slaví otevření hospod Svátečním ležákem

Na oslavu dlouho očekávaného otevření restaurací uvařil Pivovar Svijany své v pořadí již sedmnácté pivo. Sudový Sváteční ležák při této příležitosti míří do vybraných restaurací a hospod. Sud se Svátečním ležákem dnes slavnostně narazili i v Pivovarské hospodě ve Svijanech.


„Sváteční ležák je kroužkované pivo inspirované starými recepturami, podle nichž se v minulém století vařilo pivo zavážené před zimou na nepřístupné horské chaty. Hotové pivo se po filtraci znovu zakvašuje rozkvašenou mladinou, tzv. kroužky, a po opětovném zakvašení plní do sudů, v nichž dokváší potřetí. Sváteční ležák proto obsahuje velké množství živých pivovarských kvasinek plných vitamínů skupiny B,“ přibližuje novinku svijanský sládek Petr Menšík.

Sváteční ležák je vyroben z vybraných surovin a dostalo se mu také vybrané péče. „Receptura Svátečního ležáku s 5,0 procenta alkoholu obsahuje kombinaci humnových sladů a tradičně pěstovaný Osvaldův klon Žateckého poloraného červeňáku z našich vlastních chmelnic. Stejně jako všechna svijanská piva je samozřejmě nepasterovaný,“ dodává Petr Menšík.

Sváteční ležák je součástí rodiny speciálních sezónních piv vedle jantarového Duxe, který pivovar zařadil do svého stálého výrobního sortimentu po jeho úspěšné premiéře před dvěma lety. Od té doby se čepuje se pravidelně jednou do roka na konci září během Dnů českého piva. Pivovar plánuje, že celou rodinu by mohly postupně doplnit také vánoční sváteční pivo a v příštím roce i pivo uvařené speciálně pro červencové Slavnosti svijanského piva.

******

Pivovar Svijany je jedním z největších pivovarů v českých rukou a největším českým výrobcem zachovávajícím tradiční způsob kvašení piva. Jako jediný český pivovar nabízí nepasterované pivo i v půllitrových plechovkách. Letos plánuje, že se jeho produkce přiblíží hranici 720 tisíc hektolitrů.

Ředitel pivovaru Roman Havlík a sládek Petr Menšík narážejí první sud Svátečního ležáku
Ředitel pivovaru Roman Havlík a sládek Petr Menšík narážejí první sud Svátečního ležáku
Roman Havlík
Roman Havlík
Sváteční ležák
Sváteční ležák

Zdroj: Pivovar Svijany

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!