Po 85 letech v Nepomuku opět vaří pivo, v plánu jsou také pivní lázně a expozice

V Nepomuku na Plzeňsku se po 85 letech začíná opět vařit pivo. Původní pivovar obnovila místní rodina Sochorových, která tam do dvou let plánuje ještě otevření pivních lázní i expozice o historii vaření piva. Roční výstav pivovaru, který se slavnostně otevře počátkem prosince, bude kolem 3000 hektolitrů. Informoval o tom Radovan Sochor, který ve stejném bloku domů nad náměstím otevřel v roce 2002 blok Švejk restaurant U Zeleného stromu a později hotel.


“Už máme navařeno 7000 litrů, máme tu mladou šikovnou sládkovou Žanetu Petružálkovou,” uvedl Sochor. V nabídce budou čtyři druhy piv – hlavně dvanáctka a desítka, tedy plnotučná a polotučná Zlatá kráva – a dále speciální druhy svrchně kvašeným piv typu IPA a APA (Indian Pale Ale a American Pale Ale, třinácti a čtrnáctistupňové), které ponesou názvy Traktor. “To proto, že jsme farmářský pivovar,” uvedl.

Soukromý pivovar v Nepomuku, který byl ve stejné budově, jako je nyní obnovený provoz, začal vařit v roce 1870 a přestal fungovat v roce 1932, přičemž poslední rok vyrobil 3200 hektolitrů, stejně jako plánuje nový provoz. V Nepomuku na náměstí byly dva pivovary se zhruba stejným výstavem.

“První rok bychom chtěli vyrobit alespoň tisíc hektolitrů,” uvedl Sochor. Ceny piva budou nižší, než za kolik v místě prodávají srovnatelné druhy piv velcí výrobci. Za půllitr desítky, na níž jsou místní zvyklí, by měli lidé zaplatit nejvíce 25 korun.

Podle něj jde o investici zhruba za patnáct milionů korun. Ležácké sklepy a spilka jsou ve sklepích původního pivovaru v areálu nazvaném U Zeleného stromu. “Jde o celou jednu terasu v horní části nepomuckého náměstí,” uvedl Sochor. Další etapou budou pivní lázně, pivní hotel plus pivovarské muzeum. Obojí by mělo vzniknout do dvou let.

Zdroj: https://www.tyden.cz/ | Autor: ČTK

Nejlepší čas strávený se sklenkou piva je samozřejmě - české online casino

Strávit čas s přáteli hraním vzrušující hry!